Kansainvälinen rikostuomioistuin

International Criminal Court
Cour Pénale Internationale
International Criminal Court logo.svg
Perustettu1998
Tyyppituomioistuin
PäämajaHaag, Alankomaat
Jäsenet119 sopimusvaltiota
Viralliset kieletranska, englanti
presidenttiSong Sang-Hyun
(Etelä-Korea)
Sivustowww.icc-cpi.int
ICC:n rakennus Haagissa.

Kansainvälinen rikostuomioistuin (engl. International Criminal Court, ICC) tuomitsee henkilöitä, jotka ovat syyllistyneet vakaviin kansainvälisiin rikoksiin. Rikostuomioistuimella on toimivalta sotarikoksista, rikoksista ihmisyyttä vastaan ja joukkotuhonnasta. Tuomioistuimen toiminta alkoi vuonna 2002.

ICC ei ole YK:n alainen mutta toimii läheisessä yhteistyössä YK:n kanssa.[1] Se toimii Haagissa. Perustamissääntö sallii toiminnan muuallakin.

Historia

Kansainvälisen rikostuomioistuimen sopimusvaltiot helmikuussa 2012.
  ratifioinut
  allekirjoittanut

Kansainvälinen rikostuomioistuin perustettiin vuonna 1998 allekirjoitetulla perustamissopimuksella, Kansainvälisen rikostuomioistuimen Rooman perussäännöllä. Perussäännön allekirjoitti 120 valtiota 17. heinäkuuta 1998 Roomassa. Sopimuksen voimaantulon edellytyksenä oli, että vähintään 60 valtiota ratifioi sen. Tämä tapahtui 11. huhtikuuta 2002 kymmenen valtion tallettaessa samanaikaisesti ratifiointiasiakirjat YK:n päämajassa. ICC:n toiminta alkoi 1. heinäkuuta 2002. ICC on toimivaltainen tuomitsemaan rikoksista, jotka on tehty tämän päivän jälkeen, muttei aiemmin tehdyistä rikoksista; säännöllä ei ole taannehtivaa vaikutusta.

Rooman perussäännössä määriteltiin ne rikokset, joiden tuomitsemiseen sopimusvaltiot luovuttavat tuomioistuimelle toimivallan (sotarikos, rikos ihmisyyttä vastaan, joukkotuhonta), ja toimivallan jakautuminen ICC:n ja kansallisten tuomioistuinten välillä. Samalla määriteltiin ne yleiset periaatteet, joita ICC noudattaa, ja päätettiin ICC:n organisaatiosta. Sopimusvaltiot sopivat myös ICC:n toiminnan rahoituksesta.

Rooman perussäännön sopimusvaltiot

Allekirjoittaneet ja ratifioineet valtiot

valtiot[2][3]allekirjoittaneetratifioineetliittyneet prosessin
Afganistanin lippu Afganistan10.02.200310.05.2003
Alankomaiden lippu Alankomaat18.07.199817.07.200101.07.2002
Albanian lippu Albania18.07.199831.01.200301.05.2003
Andorran lippu Andorra18.07.199830.04.200101.07.2002
Antigua ja Barbudan lippu Antigua ja Barbuda23.10.199818.06.200101.07.2002
Argentiinan lippu Argentiina08.01.199908.02.200101.07.2002
Australian lippu Australia09.12.199801.07.200201.09.2002
Bangladeshin lippu Bangladesh16.09.199923.03.201001.06.2010
Barbadoksen lippu Barbados08.10.200010.12.200201.03.2003
Belgian lippu Belgia10.10.199828.06.200001.07.2002
Belizen lippu Belize05.04.200205.04.200001.07.2002
Beninin lippu Benin24.09.199922.01.200201.07.2002
Bolivian lippu Bolivia17.07.199827.06.200201.09.2002
Bosnia ja Hertsegovinan lippu Bosnia ja Hertsegovina17.07.199811.04.200201.07.2002
Botswanan lippu Botswana08.09.200008.09.200001.07.2002
Brasilian lippu Brasilia07.02.200020.06.200201.09.2002
Bulgarian lippu Bulgaria11.02.199911.04.200201.07.2002
Burkina Fason lippu Burkina Faso30.11.199816.04.200401.07.2004
Burundin lippu Burundi13.01.199921.09.200401.12.2004
Chilen lippu Chile11.09.199829.06.200901.09.2009
Cookinsaarten lippu Cookinsaaret18.07.200801.10.2008
Costa Rican lippu Costa Rica07.10.199807.06.200101.07.2002
Djiboutin lippu Djibouti07.10.199805.11.200201.02.2003
Dominican lippu Dominica12.02.200101.07.2002
Dominikaanisen tasavallan lippu Dominikaaninen tasavalta08.09.200012.05.200501.08.2005
Ecuadorin lippu Ecuador07.10.199805.02.200201.07.2002
Espanjan lippu Espanja18.07.199824.10.200001.07.2002
Etelä-Afrikan lippu Etelä-Afrikka17.07.199827.11.200001.07.2002
Fidži29.11.199929.11.199901.07.2002
Filippiinit28.12.200030.08.201101.11.2011
Gabon22.12.199820.09.200001.07.2002
Gambia04.12.199828.06.200201.09.2002
Georgia18.07.199805.09.200301.12.2003
Ghana18.07.199820.12.199901.07.2002
Grenada19.05.201101.08.2011
Guatemala02.04.201201.07.2012
Guinea07.09.200014.07.200301.10.2003
Guyana28.12.200024.09.200401.12.2004
Honduras07.10.199801.07.200201.09.2002
Islannin lippu Islanti26.08.199825.05.200001.07.2002
Irlanti07.10.199811.04.200201.07.2002
Iso-Britannia30.11.199804.10.200101.07.2002
Italia18.07.199826.07.199901.07.2002
Itä-Timor06.09.200201.12.2002
Itävalta07.10.199828.12.200001.07.2002
Japani17.07.200701.10.2007
Jordania07.10.199811.04.200201.07.2002
Kambodža23.10.200011.04.200201.07.2002
Kanada18.12.199807.07.200001.07.2002
Kap Verde28.12.200010.10.201101.01.2012
Kenia11.08.199915.03.200501.06.2005
Keski-Afrikan tasavalta12.12.199903.10.200101.07.2002
Kolumbia10.12.199805.08.200201.11.2002
Komorit22.09.200018.08.200601.11.2006
Kongon demokraattinen tasavalta08.09.200011.04.200201.07.2002
Kongon tasavalta17.07.199803.05.200401.08.2004
Kreikka18.07.199815.05.200201.08.2002
Kroatia12.10.199821.05.200101.07.2002
Kypros15.10.199801.03.200201.07.2002
Latvia22.04.199928.06.200201.09.2002
Lesotho30.11.199806.09.200001.07.2002
Liberia17.07.199822.09.200401.12.2004
Liechtenstein18.07.199802.10.200101.07.2002
Liettua10.12.199812.05.200301.08.2003
Luxemburg13.10.199808.09.200001.07.2002
Madagaskarin lippu Madagaskar18.07.199814.03.200801.06.2008
Makedonian lippu. Makedonia07.10.199806.03.200201.07.2002
Malawin lippu Malawi02.03.199919.09.200201.12.2002
Malediivien lippu Malediivit21.09.201101.12.2011
Malin lippu. Mali17.07.199816.08.200001.07.2002
Maltan lippu Malta17.07.199829.11.200201.02.2003
Marshallinsaarten lippu Marshallinsaaret06.09.200007.12.200001.07.2002
Mauritiuksen lippu Mauritius11.11.199805.03.200201.07.2002
Meksikon lippu Meksiko07.09.200028.10.200501.01.2006
Mongolian lippu Mongolia29.12.200011.04.200201.07.2002
Montenegron lippu Montenegro23.10.200603.06.2006
Namibian lippu Namibia27.10.199825.06.200201.09.2002
Naurun lippu Nauru13.12.200012.11.200101.07.2002
Nigerin lippu Niger17.07.199811.04.200201.07.2002
Nigerian lippu Nigeria01.06.200027.09.200101.07.2002
Norjan lippu Norja28.08.199816.02.200001.07.2002
Panaman lippu Panama18.07.199821.03.200201.07.2002
Paraguayn lippu Paraguay07.10.199814.05.200101.07.2002
Perun lippu Peru07.12.200010.11.200101.07.2002
Puolan lippu Puola09.04.199912.11.200101.07.2002
Korean tasavalta08.03.200013.11.200201.02.2003
Moldovan lippu Moldova08.09.200012.10.201001.01.2011
Portugalin lippu Portugali07.10.199805.02.200201.07.2002
Ranskan lippu Ranska18.07.199809.06.200001.07.2002
Romanian lippu Romania07.07.199911.04.200201.07.2002
Ruotsin lippu Ruotsi07.10.199828.06.200101.07.2002
Saint Kitts ja Nevisin lippu Saint Kitts ja Nevis22.08.200601.11.2006
Saint Lucian lippu Saint Lucia27.08.199918.08.201001.11.2010
Saint Vincent ja Grenadiinien lippu Saint Vincent ja Grenadiinit03.12.200201.03.2003
Saksan lippu Saksa10.12.199811.12.200001.07.2002
Sambian lippu Sambia17.07.199813.11.200201.02.2003
Samoan lippu Samoa17.07.199816.09.200201.12.2002
San Marinon lippu San Marino18.07.199813.05.199901.07.2002
Senegalin lippu Senegal18.07.199802.02.199901.07.2002
Serbian lippu Serbia19.12.200006.09.200101.07.2002
Seychellien lippu Seychellit28.12.200010.08.201001.11.2010
Sierra Leonen lippu Sierra Leone17.10.199815.09.200001.07.2002
Slovakian lippu Slovakia23.12.199811.04.200201.07.2002
Slovenian lippu Slovenia07.10.199831.12.200101.07.2002
Surinamen lippu Suriname15.07.200801.10.2008
Suomen lippu Suomi07.10.199829.12.200001.07.2002
Sveitsin lippu Sveitsi18.07.199812.10.200101.07.2002
Tadžikistanin lippu Tadžikistan30.11.199805.05.200001.07.2002
Tansanian lippu Tansania29.12.200020.08.200201.11.2002
Tanskan lippu Tanska25.09.199821.06.200101.07.2002
Trinidad ja Tobagon lippu Trinidad ja Tobago23.03.199906.04.199901.07.2002
Tšadin lippu Tšad20.10.199901.11.200601.01.2007
Tšekin lippu Tšekki13.04.199921.07.200901.10.2009
Tunisian lippu Tunisia24.06.201101.09.2011
Ugandan lippu Uganda17.03.199914.06.200201.09.2002
Unkarin lippu Unkari15.01.199930.11.200101.07.2002
Uruguayn lippu Uruguay19.12.200028.06.200201.09.2002
Uuden-Seelannin lippu Uusi-Seelanti07.10.199807.09.200001.07.2002
Vanuatun lippu Vanuatu02.12.201101.02.2012
Venezuelan lippu Venezuela14.10.199807.06.200001.07.2002
Viron lippu Viro27.12.199930.01.200201.07.2002

Allekirjoittaneet valtiot

Yhdysvallat hyväksyi ja allekirjoitti Rooman perussäännön presidentti Bill Clintonin toimikaudella, mutta ei ryhtynyt toimiin sen ratifioimiseksi. Myöhemmin Yhdysvallat ilmoitti, ettei se aio ratifioida sopimusta. Presidentti George W. Bushin toimikaudella Yhdysvallat ilmoitti, että se vetäytyy kokonaan sopimuksesta.

valtioallekirjoittannut valtio
Algerian lippu Algeria28.12.2000
Angolan lippu Angola07.10.1998
Armenian lippu Armenia01.10.1999
Bahaman lippu Bahama29.12.2000
Bahrainin lippu Bahrain11.12.2000
Egyptin lippu Egypti26.12.2000
Eritrean lippu Eritrea07.10.1998
Guinea-Bissau12.09.2000
Haiti26.02.1999
Iran31.12.2000
Israelin lippu Israel31.12.2000
Jamaika08.09.2000
Jemen28.12.2000
Kamerun17.07.1998
Kirgisia08.12.1998
Kuwait08.09.2000
Marokon lippu. Marokko08.09.2000
Monacon lippu Monaco18.07.1998
Mosambikin lippu Mosambik28.12.2000
Norsunluurannikon lippu Norsunluurannikko30.11.1998
Omanin lippu Oman20.12.2000
São Tomé ja Príncipen lippu São Tomé ja Príncipe28.12.2000
Salomonsaarten lippu Salomonsaaret03.12.1998
Sudanin lippu Sudan08.09.2000
Syyrian lippu Syyria29.11.2000
Thaimaan lippu Thaimaa02.10.2000
Ukrainan lippu Ukraina20.01.2000
Uzbekistanin lippu Uzbekistan29.12.2000
Yhdistyneiden arabiemiirikuntien lippu Yhdistyneet arabiemiirikunnat27.11.2000
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat31.12.2000
Zimbabwen lippu Zimbabwe17.07.1998
Venäjän lippu Venäjä13.09.2000
Sopimuksen ulkopuolella olevat valtiot
valtio
Azerbaidžanin lippu Azerbaidžan
Bhutanin lippu Bhutan
Brunein lippu Brunei
El Salvadorin lippu El Salvador
Eritrean lippu Eritrea
Etelä-Sudanin lippu Etelä-Sudan
Etiopia
Indonesia
Intia
Irak
Kazakstan
Kiina
Kiinan tasavalta
Korean demokraattinen kansantasavalta
Kuuba
Laos
Libanon
Libya
Malesian lippu Malesia
Mauritanian lippu. Mauritania
Myanmarin lippu Myanmar
Nepalin lippu Nepal
Nicaraguan lippu Nicaragua
Pakistanin lippu Pakistan
Päiväntasaajan Guinean lippu Päiväntasaajan Guinea
Qatarin lippu Qatar
Saudi-Arabia Saudi-Arabia
Somalian lippu Somalia
Sri Lankan lippu Sri Lanka
Turkin lippu Turkki
Uzbekistanin lippu Uzbekistan
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
Vietnamin lippu Vietnam

Tuomarit

Erkki Kourula, Kansainvälisen rikostuomioistuimen tuomari

Tuomarien määrä on yleensä 18. Bolivialainen René Blattman toimii Thomas Lubangan oikeudenkäynnin ajan 19. tuomarina.

Tuomarit nimitetään 3-, 6- ja 9-vuotiskausiksi. Tuomareista yksi on suomalainen, Erkki Kourula.

Tuomarit
NimiMaaValittuKausi loppuuAsema
Sang-Hyun Song Etelä-Korea2003, 20062015Puheenjohtaja
Fatoumata Dembele Diarra Mali200320121. varapuheenjohtaja
Hans-Peter Kaul Saksa2003, 200620152. varapuheenjohtaja
Elizabeth Odio Benito Costa Rica20032012
Akua Kuenyehia Ghana2003, 20062015
Erkki Kourula Suomi2003, 20062015
Anita Ušacka Latvia2003, 20062015
Sir Adrian Fulford Yhdistynyt kuningaskunta20032012
Sylvia Steiner Brasilia20032012
Ekaterina Trendafilova Bulgaria20062015
Daniel David Ntanda Nserko Uganda20072012
Bruno Cotte Ranska20072012
Joyce Aluoch Kenia20092018
Sanji Mmasenono Monageng Botswana20092018
Christine van den Wyngaert Belgia20092018
Cuno Jakob Tarfusser Italia20092018
René Blattmann Bolivia20032009Tuomarina Thomas Lubangan oikeudenkäynnin ajan
Entiset tuomarit
NimiMaaValittuKausi loppui
Mauro Politi Italia20032009
Georghios M. Pikis Kypros20032009
Philippe Kirsch Kanada20032009
Tuiloma Neroni Slade Samoa20032006
Maureen Harding Clark Irlanti20032006 (erosi)[4]
Claude Jorda Ranska20032007 (erosi)[5]
Karl Hudson-Phillips Trinidad ja Tobago20032007 (erosi)[6]
Navanethem Pillay Etelä-Afrikka20032008 (erosi)[7]

Maaliskuussa 2012 kautensa päättävien tuomareiden tilalle on valittu kuusi uutta tuomaria: Anthony Carmona (Trinidad ja Tobago), Miriam Defensor-Santiago (Filippiinit), Chile Eboe-Osuji (Nigeria), Robert Fremr (Tšekki), Olga Venecia Herrera Carbuccia (Dominikaaninen tasavalta), Howard Morrison (Yhdistynyt kuningaskunta). [8]

Syyttäjänvirasto

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjänvirasto vastaa tutkimuksista ja syytetoimista Rooman perussäännön alaisuudessa. Virastoa johtaa pääsyyttäjä. Syyttäjä voi aloittaa tutkinnan rikoksesta saatuaan tutkintapyynnön, joka voi tulla kolmella tavalla[9]:

  • Rooman perussäännön sopimusvaltio tekee tutkintapyynnön syyttäjälle
  • YK:n turvallisuusneuvosto pyytää syyttäjää tutkimaan rikosta
  • Syyttäjä aloittaa itse saamiensa tietojen perusteella tutkinnan

Pääsyyttäjänä on toiminut vuodesta 2003 lähtien argentiinalainen Luis Moreno-Ocampo. Vuoden 2012 kesällä Moreno-Ocampon yhdeksänvuotinen kausi päättyy ja pääsyyttäjäksi tulee gambialainen Fatou Bensouda. [10]

Tutkimukset

Yhteenveto Kansainvälinen rikostuomioistuimen tutkimuksista ja nostetuista syytteistä
TutkimuskohdeTutkintapyyntö
(päivämäärä)
Tutkinta
käynnistetty
SyytettyPidätysmääräys
/haaste
Luovutettu
ICC:lle
TilaLähteet
Ugandan pohjoisosaUgandan hallitus
(16. joulukuuta 2003)
29. heinäkuu 2004Joseph Kony8. heinäkuuta 2005Pidätysmääräys annettu.[11]
Vincent Otti8. heinäkuuta 2005Pidätysmääräys annettu. Tiettävästi kuollut 2007.
Raska Lukwiya8. heinäkuuta 2005Oikeuskäsittely lopetettu; Vincent Otti kuoli 12. elokuuta 2006.
Okot Odhiambo8. heinäkuuta 2005Pidätysmääräys annettu.
Dominic Ongwen8. heinäkuuta 2005Pidätysmääräys annettu.
Kongon demokraattinen tasavaltaKongon demokraattisen tasavallan hallitus
(16. maaliskuu 2004)
23. kesäkuu 2004Thomas Lubanga10. helmikuuta 200617. maaliskuuta 2006Oikeudenkäynti päättyi 26. elokuuta 2011. Tuomittiin maaliskuussa 2012 sotarikoksista. Rangaistus määrätään kesäkuussa 2012 alkavassa käsittelyssä; myös hyvityksiä lapsisotilaille voidaan määrätä.[12][13][14]
Germain Katanga2. heinäkuuta 200717. lokakuuta 2007Oikeudenkäynti alkoi 24. marraskuuta 2009.[15]
Mathieu Ngudjolo Chui6. heinäkuuta 20076. helmikuuta 2008Oikeudenkäynti alkoi 24. marraskuuta 2009.
Bosco Ntaganda22. elokuuta 2006Pidätysmääräys annettu.[16]
Callixte Mbarushimana28. syyskuuta 201025. tammikuuta 2011Syytteet on hylätty ja Mbarushimana on vapautettu.[17]
Keski-Afrikan tasavaltaKeski-Afrikan tasavallan hallitus
(21. joulukuuta 2004)
22. toukokuuta 2007Jean-Pierre Bemba23. toukokuuta 20083. heinäkuuta 2008Oikeudenkäynti alkoi 22. marraskuuta 2010.[18]
Darfur, SudanYK:n turvallisuusneuvosto päätöslauselma 1593
(31. maaliskuuta 2005)
6. kesäkuuta 2005Ahmed Haroun27. huhtikuuta 2007Pidätysmääräys annettu.[19]
Ali Kushayb27. huhtikuuta 2007Pidätysmääräys annettu.
Omar al-Bashir4. maaliskuuta 2009Pidätysmääräys annettu.[20]
Bahr Idriss Abu Garda7. toukokuuta 2009 (Haaste)Osallistui vapaaehtoisestiOikeuskäsittely lopetettu, syytteet hylätty 8. helmikuuta 2010.[21]
Abdallah Banda Abakaer Nourain27. elokuuta 2009 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiSyytteet vahvistettu, oikeudenkäynti alkamassa.[22][23]
Saleh Mohammed Jerbo Jamus27. elokuuta 2009 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiSyytteet vahvistettu, oikeudenkäynti alkamassa.
KeniaMuut lähteet
(31. maaliskuuta 2010)
31. maaliskuuta 2010William Ruto8. maaliskuuta 2011 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiEsitutkinta käynnissä.[24]
Henry Kosgey8. maaliskuuta 2011 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiEsitutkinta käynnissä.
Joshua Arap Sang8. maaliskuuta 2011 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiEsitutkinta käynnissä.
Francis Muthaura8. maaliskuuta 2011 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiEsitutkinta käynnissä.[25]
Uhuru Kenyatta8. maaliskuuta 2011 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiEsitutkinta käynnissä.
Mohammed Hussein Ali8. maaliskuuta 2011 (Haaste)Osallistuu vapaaehtoisestiEsitutkinta käynnissä.
LibyaYK:n turvallisuusneuvosto päätöslauselma 1970
(26. helmikuuta 2011)
3. maaliskuuta 2011Muammar Gaddafi27. kesäkuuta 2011Oikeuskäsittely lopetettu; Muammar Gaddafi kuoli 20. lokakuuta 2011.[26]
Saif al-Islam Gaddafi27. kesäkuuta 2011Pidätysmääräys annettu. Saif al-Islam Gaddafi on Libyan viranomaisten huostassa, pidätetty 19.11.2011.[26][27]
Abdullah al-Senussi27. kesäkuuta 2011Pidätysmääräys annettu. Al-Senussi on Libyan viranomaisten huostassa, pidätetty 20.11.2011.[26][28]
NorsunluurannikkoKeski-Afrikan tasavallan hallitus
(3. lokakuuta 2011)
3. lokakuuta 2011Laurent Gbagbo23. marraskuuta 201130. marraskuuta 2011Oikeudenkäynti alkaa 18. kesäkuuta 2012[29]

Katso myös

Lähteet

  1. YK
  2. The States Parties to the Rome Statute ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  3. Cape Verde becomes the 119th State to join the Rome Statute system 13.10.2011. ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  4. ICC:n lehdistötiedotteen (luettu 16.5.2007) mukaan Clarkin oli erottava, jotta hän saattoi vastaanottaa nimityksen Irlannin High Court -oikeusistuimessa. Ero tuli voimaan 10. joulukuuta 2006.
  5. ICC:n lehdistötiedotteen (luettu 16.5.2007) mukaan Claude Jorda erosi huonon terveydentilan takia. Ero tulee voimaan 12. elokuuta 2007.
  6. Kansainvälinen rikostuomioistuin (1. kesäkuuta 2007). Note Verbale: Nomination and election of judges (luettu 15.12.2007) (englanniksi)
  7. Resignation of Judge Navanethem Pillay ' lehdistötiedotteen (luettu 16.5.2007) mukaan Navi Pillay erosi koska hänet nimitettiin YK:n ihmisoikeuskomissaariksi.
  8. Assembly of States Parties to the Rome Statute elects six judges 19.12.2011. ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  9. Tasavallan presidentin asetus Kansainvälisen rikostuomioistuimen Rooman perussäännön voimaansaattamisesta sekä perussäännön lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta ja perussäännön soveltamisesta annetun lain voimaantulosta Finlex. Viitattu 12.1.2012.
  10. Reuters, AFP: Afrikkalainen naisjuristi ICC:n pääsyyttäjäksi YLE.fi. 12.12.2011. Viitattu 12.1.2012.
  11. ICC case information sheet, Kony et al. ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  12. ICC case information sheet, Lubanga ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  13. Kongolainen sotapäällikkö sai tuomion lapsisotilaiden värväämisestä Yle. Viitattu 16.3.2012.
  14. Mikko Paakkanen, Lapsisotilaille ehkä hyvitystä, Helsingin Sanomat 30.4.2012 sivu B 1
  15. ICC case information sheet, Katanga, Chui ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  16. The Prosecutor v. Bosco Ntaganda ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  17. ICC case information sheet, Mbarushimana ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  18. ICC case information sheet, Bemba ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  19. ICC case information sheet, Haroun ja Kushayb ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  20. ICC case information sheet, Omar al-Bashir ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  21. ICC case information sheet, Bahr Idriss Abu Garda ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  22. YLE: Kaksi sudanilaista kapinallisjohtajaa Haagin tuomioistuimeeen
  23. ICC case information sheet, Banda ja Jerbo ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  24. ICC case information sheet, Ruto, Kosgey ja Sang ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  25. ICC case information sheet, Muthaura, Kenyatta ja Ali ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  26. a b c Situation in Libya ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)
  27. Libyassa riemuitaan Gaddafin pojan pidätyksessä Yle Uutiset. 19.11.2011. Viitattu 12.1.2012.
  28. Libya: Gaddafin tiedustelupäällikkö pidätetty Yle Uutiset. 20.11.2011. Viitattu 12.1.2012.
  29. Côte d’Ivoire, The Prosecutor v. Laurent Gbagbo ICC. Viitattu 12.1.2012. (englanniksi)

Aiheesta muualla