Eurovision laulukilpailu 2003

Eurovision laulukilpailu 2003
Magical Rendez-vous
"Taiallinen nimittäminen"
Euroviisut 2003.jpg
Päivämäärät
Päivämäärä(t)24. toukokuuta
Isäntä
TapahtumapaikkaSkonto-areena, Riika, Latvia
Juontaja(t)Marija Naumova
Renārs Kaupers
Isäntämaan toimittajaLTV
Osallistujat
Osallistujien määrä26
Uudet maatUkraina Ukraina
Palaavat maat Islanti
 Irlanti
 Alankomaat
 Norja
 Puola
 Portugali
Vetäytyvät maat Tanska
 Suomi
 Liettua
 Makedonia
 Sveitsi
Muuta
Äänestys
Nolla pistettä saaneetIso-Britannia Iso-Britannia
VoittajaTurkki
"Everyway That I Can"
Osallistujakartta
ESC 2003 Map.svg
  Maat, jotka osallistuivat 2003
  Maat, jotka eivät osallistuneet vuonna 2003
Eurovision laulukilpailu · Teemasivu
◄ 2002 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 2004 ►

Eurovision laulukilpailu 2003 järjestettiin Latvian Riiassa 24. toukokuuta. Kilpailun juonsivat kaksi Latvian aiempaa euroviisuedustajaa, Marija Naumova ja Renārs Kaupers. Kilpailun voitti Turkin edustaja Sertab Erener kappaleellaan "Everyway That I Can".[1][2]

Vuoden 2003 Euroviisuissa suurimman kansainvälisen huomion keräsi kuitenkin Venäjän edustaja, kansainvälisesti menestynyt tyttöduo t.A.T.u., joka markkinoi itseään lesboina. Jäsenet Julija Volkova ja Lena Katina paljastivat suunnittelevansa esiintymistä alasti ja suutelua, jotta he voittaisivat kilpailut, mutta järjestäjät uhkasivat heitä diskaamisella, minkä vuoksi he joutuivat esiintymään vaatteet päällä. He kuitenkin väittivät harrastaneensa seksiä lavan takana.[3] Yhtye sijoittui kolmanneksi ja Venäjä syytti kilpailun järjestäjiä virheellisestä ääntenlaskennasta. Myöhemmin t.A.T.u. kertoi lesboutensa olleen pelkkä markkinakikka, mutta he toisaalta kommentoivat kilpailujen olevan tarkoitettu pelkille aloittelijoille.lähde?

Suomi, Makedonia, Sveitsi, Liettua ja Tanska jättivät kisan väliin edellisvuoden huonoista sijoista johtuen.

Kilpailu käytiin viimeistä kertaa yhtenä iltana. Seuraavana vuonna siiryttiin kilpailuun haluavien maiden yhä lisääntyessä kaksiosaiseen kilpailuformaattiin.[4]

Osallistujat

SijaNumeroMaaArtisti(t)KappaleSuomennosPisteet
8.01 IslantiBirgitta Haukdal"Open Your Heart""Avaa sydämesi"81
6.02 ItävaltaAlf Poier"Weil der Mensch zählt""Ihminen on kaikkien asioiden mitta"101
11.03 IrlantiMickey Harte"We've Got The World""Meillä on maailma"53
1.04 TurkkiSertab Erener"Everyway That I Can""Kaikin tavoin, kuin voin"167
25.05 MaltaLynn Chircop"To Dream Again""Unelmoida uudelleen"4
16.06 Bosnia ja HertsegovinaMija Martina"Ne brini""Älä huoli"27
22.07 PortugaliRita Guerra"Deixa-me sonhar (só mais uma vez)""Anna minun uneksia"13
15.08 KroatiaClaudia Beni"Više nisam tvoja""En ole enää sinun"29
20.09 KyprosStelios Konstantas"Feeling Alive""Tunnen olevani elossa"15
11.10 SaksaLou"Let's Get Happy""Tullaan onnellisiksi"53
3.11 Venäjät.A.T.u."Ne ver, ne boisja""Älä usko, älä pelkää"164
8.12 EspanjaBeth"Dime""Kerro minulle"81
19.13 IsraelLior Narkis"Words of Love""Rakkauden sanat"17
13.14 AlankomaatEsther Hart"One More Night""Vielä yksi yö"45
26.15 Iso-BritanniaJemini"Cry Baby""Itke, beibi"0
14.16 UkrainaOleksandr"Hasta la vista""Näkemiin"30
17.17 KreikkaMando"Never Let You Go""En koskaan päästä sinua"25
4.18 NorjaJostein Hasselgård"I'm Not Afraid to Move On""En pelkää meneväni eteenpäin"123
18.19 RanskaLouisa Baileche"Monts et merveilles""Vuoret ja ihmeet"19
7.20 PuolaIch Troje"Keine Grenzen - Żadnych Granic""Ei rajoja"90
24.21 LatviaF.L.Y."Hello From Mars""Terveisiä Marsista"5
2.22 BelgiaUrban Trad"Sanomi"165
21.23 ViroRuffus"Eighties Coming Back""80-luku tulee takaisin"14
10.24 RomaniaNicola"Don't Break My Heart""Älä riko sydäntäni"73
5.25 RuotsiFame"Give Me Your Love""Anna minulle rakkautesi"107
23.26 SloveniaKarmen"Nanana"7

Äänestyskoostumus

Jokainen maa antoi kymmenelle mielestään parhaalle kappaleelle pisteet 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 ja 1. Tuolloiset säännöt määräsivät, että mikäli maan puhelinverkko kattaa väestöstä yli 80 prosenttia, tulee pisteet päättää puhelinäänestyksellä. Tämän säännön nojalla ainoastaan Venäjä sai käyttää raatia pisteidensä antamiseen. Lisäksi Irlannissa ja Bosnia-Hertsegovinassa puhelinäänestys epäonnistui, ja niiden kahden maan pisteet otettiin vararaadilta.

Pistetaulukko

Tummanvihreällä on merkitty kilpailun voittaja Turkki. Se on myös lihavoitu sekä kilpailun muu kärkikymmenikkö (pois lukien 4 suurta rahoittajamaata) kursivoitu, koska ne pääsivät ensi vuonna automaattisesti finaaliin. Euroviisujen neljä suurinta rahoittajamaata on merkitty vaaleanvihreällä.

Eurovision laulukilpailu 2003PisteetIslantiItävaltaIrlantiTurkkiMaltaBosnia ja HertsegovinaPortugaliKroatiaKyprosSaksaVenäjäEspanjaIsraelAlankomaatYhdistynyt kuningaskuntaUkrainaKreikkaNorjaRanskaPuolaLatviaBelgiaViroRomaniaRuotsiSlovenia
Maa1. Turkki1673120--4128108100371272710102012010810
2. Belgia16574107010603631281051083121210--8803
3. Venäjä1644801013412108--610101210274127127212
4. Norja1231221206050074037670--3676103125
5. Ruotsi10753008132130753105072764712--6
6. Itävalta10110--0605105420808802800426067
7. Puola900100010000012050428645--854430
8. Islanti81--078120065100060401211331074
8. Espanja81600200127606--1250050000100541
10. Romania730601070124121060064148000--00
11. Irlanti5320--550747000001210600110012
11. Saksa53814030000--74024000052021100
13. Alankomaat4500507200001002--100500080050
14. Ukraina30000000000080400--00010503000
15. Kroatia290563060--000000001000000008
16. Bosnia-Hertsegovina27070120--08000000000000000000
17. Kreikka2500140000125100000--000000200
18. Ranska19000008200000000000--3000600
19. Israel17000000000051--0003080000000
20. Kypros1500002000--000100012000000000
21. Viro141080000000200030000000--000
22. Portugali13002000--0000200030060000000
23. Slovenia70000040300000000000000000--
24. Latvia500000000000000000000--05000
25. Malta40030--010000000000000000000
26. Iso-Britannia000000000000000--00000000000

Lähteet

  1. Turkki voitti Euroviisut, Britannialle jumbosija kaleva.fi. 25.5.2003. Kaleva. Viitattu 23.12.2014.
  2. Eurovision'da zafer Sertab'ın hurriyet.com.tr. 25.5.2003. Hürriyet. Viitattu 23.12.2014. (turkiksi)
  3. Viisukohut vuosien varrelta - Muistatko nämä? 3.5.2013. Viitattu 4.9.2016.
  4. Muistathan: Eurovision laulukilpailu 2003 19.12.2010. Viisukuppila.fi. Viitattu 12.5.2016.
Tämä musiikkiin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa artikkelia.